Proč výrobci jezdí předvádět své produkty na různé výstavy

Prakticky v každém větším městě v naší zemi se pořádají několikrát do roka nejrůznější výstavy Technolife.cz. Některé, například Člověk v přírodě či Zahrada Čech jsou známy po celé republice, o jiných ví pouze místní. Obvykle mají určité téma, avšak pravdou je, že se jej zvláště v posledních letech většinou příliš nedrží.

Pryč jsou totiž doby, kdy jsme zde našli především odpovídající program. Dnes se jedná hlavně o přehlídku prodejců, kteří zde mají svůj stánek. A obvykle jsou ti vždy ti samí, bez ohledu na to, jak se daná výstava nazývá.

V naprosté většině případů se pak jedná o menší firmy, zvláště ty místní, které takto chtějí představit své výrobky a získat nové zákazníky. Proto často to, co zde prodejci předvádí, nemá daleko k teleshoppingovým představením, jen s tím rozdílem, že zde volají přímo na kolemjdoucí, aby se přišli podívat.

zimní vánoční trhy

Samozřejmě tomu tak není u všech, například u stánků s občerstvením, oblečením či rostlinami tento způsob prodeje nenajdeme, avšak u většiny ostatních ano. A jistě, je to poněkud agresivní způsob prodeje, avšak jelikož je stále používán, je jasné, že funguje.

Můžeme se samozřejmě ptát, zda skutečně tito stánkaři získají tolik nových zákazníků a prodají toho tolik, aby se jim to vyplatilo. Nesmíme totiž zapomínat, že musí za ono místo pořadateli zaplatit, navíc jsou zde i náklady na převoz zboží i stánku samotného, mzdu prodavači a další nezbytné výdaje.

stánky na klasické výstavě

Avšak jakkoliv zvláštní se to může zdát, těmto malým firmám se to vyplatí. Pro ty velké by to byla jen zbytečná ztráta peněz, neboť mají dostatek zákazníků i dost veliký zisk i bez tohoto způsobu propagace. I to je důvod, proč zde prakticky nikdy nenajdeme stánek velkého nadnárodního koncernu.

Pokud tedy budete chtít i letos navštívit nějakou výstavu, připravte se na to, že se bude skládat především z prohlídky nejrůznějších stánků. Pokud vám to však vyhovuje, jen směle do toho. Koneckonců, skutečně zde můžeme sehnat i zajímavé věci.