Kolik stojí děti?

Děti jsou krásné, když je má někdo jiný – tak praví klasik. Všichni ale víme, že mnoho lidí chce děti, protože to vážně krásné je. Nejen na pohled, ale i lidsky. Je normální, že lidé mají děti, k tomu mne od přírody naprogramování. Bohužel čím dál více lidé v moderních společnostech musí přemýšlet, zda si dítě či děti mohou dovolit. Traduje se, že dítě vás do jeho osmnáctin stojí dva miliony korun. Docela slušná suma, že?

dětský pokoj

Samozřejmě že je důležité, aby měl člověk dost peněz na uživení rodiny, a tedy hlavně dětí. Strava, bydlení, oblečení, vzdělání i hračky a koníčky něco stojí. Je ale zbytečné počítat všechny náklady do koruny a děsit se, kolik co bude stát. Kdyby to dělali vašem předci, asi by na planetě moc lidí nebylo. Nebojte se toho, všechno má řešení. Samozřejmě řešením není si pořídit 10 dětí, pokud nemám vhodného partnera, dostatek příjmů a hlavně nervy na jejich výchovu.

Nepočítejte. Každý má nároky jiné, a tudíž utratí i jinou sumu. Zároveň je ale naproti zbytečné dítěti kupovat všechno, co se vám líbí. A nebo co se líbí jemu. člověk, a i dítě, toho v podstatě moc nepotřebuje. Mnoho výrobků má skvělý marketing, a dokážou vás přesvědčit, že zrovna tento výrobek je perfektní, nejlepší a neobejdete se bez něj. Není to ale pravda. ano, všichni chceme mít pro své děti komfort a hezké věci. Ale i ty hezké věci se dají v pohodě nakoupit z druhé ruky a v dobrém stavu.

plyšové hračky

U nákupů pro děti prostě přemýšlejte. Do začátku nepotřebujete žádné hračky, ani hromady oblečení. Děti rostou rychle, a stává se velmi často, že většinu oblečení ani neunosí. Jako bonus je často zabaví spíš lahev od minerálky, než drahé značkové hračky za tisíce. Nenechte se zlákat reklamou na drahé nádobí, když vám stejně poslouží neznačkový výrobek za zlomek ceny. Oblečení děti často ušpiní a to i tak, že už ho nevyperete. Hračky poztrácí, rozbije, ušpiní. Není třeba kupovat předražené značky a hlavní ne všechno, co kde vidíte.

Nenechte se ovlivňovat sociálními sítěmi. Jen si přiznejte, že sledujete moderní instamatky, které mají dokonalé pokojíčky a dokonale sladěné děti. Jenže zapomínáte na jednu podstatnou věc – vy si ty věci draze zaplatíte, ony je mají zpravidla zdarma.