Nevažte se! Zkuste raději BMI

https://www.linguee.com/czech-english/translation/celkov%25C3%25A1%2Bhmotnost.html d>

Ženy, ale hlavně mladé dívky, se naučily v posledních desetiletích, vnímat jako ukazatel štěstí číslo, které se ukáže po tom, co vstoupí na váhu. Vše se tedy točí hlavně kolem toho, kolik váží, protože nám média a vlastně celá společnost již od mládí vede k tomu, že úspěch a to, jak je člověk přijímán ve společnosti, se odvíjí hlavně od toho, jak vypadá. Jsou nám podsouvány vyretušované fotky šťastných modelek ve společnosti dokonalých přátel, a ještě dokonalejšího partnera a zkrátka vše působí naprosto idylickým dojmem, který většinu pozorovatelů dovede k výsledku, že šťastný může být pouze člověk, který disponuje dokonalou postavou. Na řadu tedy přichází nesmyslné diety. Skutečností ale je, že číslo na váze má vlastně ještě menší hodnotu než jen orientační, a je naprosto zavádějící.

Typy postavy

Na průzkum, který byl proveden tak, že byly vyhledány ženy, které vykazovaly stejné číslo na váze, a následně postaveny vedle sebe, jste již jistě museli narazit, protože se toto srovnání stalo velice rychle hitem internetu. Mohli jste zde totiž dokonale zpozorovat, jak je těžké říct, jaká je ideální pro určitou výšku, natož celková ideální váha. Největší rozdíly jsou samozřejmě zpozorovatelné v ukládání tuku a v poměru mezi tuky a svaly, které mají zcela jinou váhu a také vzhled.

Nástroje ke cvičení

Mnohem spolehlivějším ukazatelem je metoda tzv. body mass index, zkráceně BMI. Tato metoda sice také nezohledňuje celkový poměr tuku a svalu v těle pozorovaného jedince, ale už se zde pracujeme s mnohem přesnějšími informacemi, které jsou vyhodnoceny na onoho konkrétního jedince. V tomto výpočtu se zohledňuje hned několik faktorů, mezi které patří váha, výška a věk. Finální číslo, které v úplně nejzákladnějším vzorci výpočtu vznikne vydělením vaši hmotnosti v kilogramech výškou v metrech, jež vynásobíte na druhou. Výsledné číslo pak už stačí najít ve speciální tabulce, kde najdete svůj věk a zjistíte, zda je vaše váha ideální, moc nízká anebo naopak vyšší, než by měla být a v extrémních případech se zde může projevit až velká obezita. Toto číslo je tak prvním alarmujícím příznakem, který by vám měl ukázat, že zřejmě není něco v pořádku. Při tomto problému se již samozřejmě nebavíme o stránce estetické, ale hlavně zdravotní, protože při obezitě už tělo zkrátka nezvládá pracovat tak výkonně a začínají se projevovat nejrůznější problémy, jako například s dýcháním, únavou, bolestí kloubů, které velice často vedou až k operacím, vysokým krevním tlakem a cholesterolem, anebo třeba cukrovkou. V opačném případě můžete být naopak s výsledkem spokojeni, protože je důkazem toho, že se vám vaše snaha a péče o sebe samé vyplácí. Na internetu už samozřejmě naleznete specializované kalkulačky, které poskytují přesnější informace.