Je pronájem sídla společnosti dobrý nápad?

Mnoho majitelů firem dobře zvažuje, kde bude mít jejich společnost sídlo. To je totiž důležitější problém, než se na první pohled může zdát. Jde tu totiž o to, udělat dojem na zákazníky či investory a ukázat firmu v nejlepším možném světle.

Také by zde měl být veškerý komfort a vybavení, které zaměstnanci potřebují pro výkon své práce. Pokud bude umístěno například někde v zapadlé čtvrti, kam se místní bojí po setmění chodit, a i za dne tam jdou, jen když skutečně musí, pak to asi nikomu na klidu nepřidá a rozhodně to nepřispěje k tvorbě příjemného pracovního prostředí.

sidlo1

Na druhou stranu nemovitosti v centru města bývají skutečně drahé, často nad finanční možnosti zvláště menších podniků. Naštěstí i v tomto případě existuje řešení, kterým je pronájem sídla společnosti. Znamená to jednoduše to, že si dané prostory nekoupíte, pouze pronajmete k užívání.

Tento postup je samozřejmě alespoň v úvodní části levnější. Nemusíte platit miliony za dům, zvlášť když budete využívat jen pár místností. Také nemusíte řešit, co s oním domem, když se objeví lepší místo, kam vaše sídlo umístit.

penize3

Na druhou stranu je zde fakt, že budete muset platit majiteli každý měsíc určitou dohodnutou částku. A jak poroste inflace, může se i tato částka navyšovat. Navíc nemáte příliš volnou ruku, pokud jde o úpravu prostor, zvlášť pokud byste chtěli provádět nějaké velké změny. I když je fakt, že většina domů v centrech měst je pod ochranou památkářů, kteří stejně nějaké větší změny nepřipustí.

Co je třeba uvážit je také fakt, že vám majitel může odmítnout prodloužit smlouvu, a vy tak budete muset narychlo hledat nové prostory, což také není nic snadného.

Nakonec tedy záleží jen na vás. Je dobré zvážit veškerá pro a proti, a také vaše finanční možnosti i to, kam chcete svou firmu realisticky dovést, než uděláte konečné rozhodnutí. Alespoň tak zbytečně nepřijdete o peníze.