Sociální podniky, které stojí za to navštívit

Sociální podnik je prostě podnik, který bude podporovat znevýhodněnou skupinu lidí, zisk bude používat pro svůj rozvoj a bude podporovat regionální aktéry na trhu. Definice sociálního podniku samozřejmě není takto jednoduchá, pokud vás tohle téma zaujalo, více se však můžete dočíst na webu české sociální podnikání. Sociální podniky v současné době vznikají ve velké míře a každý z nás ve svém okolí určitě nějaký najde. Některé sociální podniky už jsou hodně známé a oblíbené, některé z nich vám zde představím.
ruce u sebe
· Naše kafe – silně návyková kavárna
Kavárna naše kafe se nachází v Olomouci přímo na jednom z náměstí – na náměstí Dolním. V této kavárně si pochutnáte na skvělé kávě, kterou vám spolu s odborníky připraví lidé, kteří byli v minulosti závislí na omamných látkách. Sociální podnik totiž dává možnost právě těmto lidem, aby se mohli vrátit do běžného života.
· Čokoládovna MANA
Pokud jste milovníky dobré a kvalitní čokolády pak určitě navštivte sociální firmu, která se nachází v Krásné Lípě. Pokud čokoládovnu navštívíte, nejen že si můžete nakoupit vynikající čokoládové pralinky z nejlepší čokolády, ale můžete také sledovat jejich výrobu, což opravdu stojí za to! Návštěvou čokoládovny také podpoříte osoby znevýhodněné na trhu práce, které tato firma zaměstnává a podporuje.
· Pražírna Drahonice – A Mano s.r.o.,
S láskou praží výbornou kávu v Drahonicích u Písku. Sociální podnik založili na základě předchozích zkušeností. Pražírna má za závazek zaměstnávat minimálně 40% osob se zdravotním postižením a pomáhá jim se začleněním na trh práce.
nabídka cukrárny
· Zámecká sociální palačinkárna
Pokud se vypravíte do Děčína na zámek, pak určitě nezapomeňte navštívit zámeckou kavárnu, která je sociálním podnikem – creperií s názvem Na cestě. Výborná káva, domácí limonády ale hlavně výběr několika druhů výborných palačinek na všechny možné způsoby. Podnik se také snaží podporovat městskou kulturu a pořádá přednášky, výstavy či autorská čtení. Kavárna funguje především jako tréninková pro osoby s mentálním a zdravotním postižením.