Co se skrývá v květech?

Je vcelku známé to, že mají ženy v oblibě květiny, že ženu nikdy nebo alespoň skoro nikdy neurazíme, obdaříme-li ji nějakou krásnou kyticí, ba že tímto počinem u leckterého z našich krásnějších protějšků vysloveně zabodujeme.

Ovšem méně známé, ne-li zcela neznámé, je zřejmě to, za vlastně hrozivá tajemství.
váza na růže

Hrůza jenom pomyslet, co všechno nejednou obnáší taková darovaná kytice! Co za zlo se může ukrývat i v oněch něžných poupatech.

Jak mi bylo zrovna předestřeno, pochází většina květin, nabízených v našich květinářstvích, nikoliv z našich luhů a hájů, nýbrž z pětadevadesáti procent z Afriky a něco málo i z Jižní Ameriky. Tyto květiny sice mají to pochybné štěstí, že se zadarmo proletí, protože jsou k nám (přesněji na holandskou květinovou burzu) dopravovány několikrát za den letecky, jenže tím všechna pozitiva stran těchto končí. A to nejen proto, že je ze zmíněného Holandska dál do Evropy čeká vesměs už jen cesta kamiony, jako by tyto byly tímtéž co ilegální imigranti.

Jak se totiž provalilo, pěstují se tyto květiny nejednou v zemích strádajících nedostatkem vody. A aby se jim dařilo, zákonitě spotřebovávají vodu, která pak o to palčivěji chybí místnímu obyvatelstvu k jiným účelům.

Kvůli kráse a zdraví jsou pak tyto květiny během svého růstu nejednou ošetřovány chemickými postřiky, jež jsou všelijaké, ovšem rozhodně ne nezávadné. Takže kvůli těmto květům trpí zaměstnanci farem i různými zdravotními problémy.
kytice růží na lavici

A nejen těmi; protože Afrika je Afrika a na rozdíl od našich končin se tam nikdo nezaobírá ani takovým ‚detailem‘, jako jsou zaměstnance (hlavně ženy, nejednou ale i děti) často trápící nelidské přesčasy.

To vše v sobě ukrývají květiny, jichž jsou naše květinářství vesměs plná. Protože už i u nás se sice obchoduje s květinami domácího původu, už i u nás se začínají objevovat květinářství, v nichž se prodává jenom a pouze místní flóra, ovšem takových je stále poskrovnu a nehrají tak nějakou zásadní roli.

Za většinou u nás prodávaných květin stojí prostě další devastace životního prostředí a ničení lidských životů.

Takže všechno nejlepší, naše milé ženy. Dovolte, abych vám třeba při příležitosti blížícího se Mezinárodního dne žen nabídl nějakou tu krásnou a něžnou kytici. Třeba z Afriky nebo Jižní Ameriky.