Vzhled, předsudky a přehnaná hodnocení

Když si například sháníte nové zaměstnání a jdete na pohovor, snažíte se obléct si vhodné oblečení, upravit se a vypadat hezky a příjemně. Lidi jsou ale doopravdy hodně různorodí a každý vypadáme úplně jinak. Jak náš vzhled může ovlivnit to, jak nás vnímají ostatní lidé?

Z našeho pozorování vyřadíme lidi, kteří o sebe nedbají úmyslně, chodí neupravení, nedodržují základy hygieny, atd. Pak jsou ale normální lidé, všichni o sebe dbají stejně, ale někdo vypadá sympatičtěji, někdo méně, někdo má krásnější vzhled, někdo méně.
Krásná žena, móda, krása.

Myslíme si, že bychom neměli podle vzhledu posuzovat vůbec. Teprve po krátkém rozhovoru nebo krátkém seznámení jsme schopní říct, jaký člověk asi je a můžeme nebo nemůžeme mu projevit naše sympatie. Hodně lidí ale hodnotí ostatní bez jediného vyměněného slůvka a jen podle vzhledu se rozhodne, zda s ním naváže nebo nenaváže kontakt.

V současnosti se shledáme i s tím, že personální pracovníci chtějí po uchazečích o práci spolu s životopisem a motivačním dopisem i aktuální fotografii. Myslíme si, že je to diskriminační a takto by výběrové řízení probíhat nemělo.

Také lidé mohou mít různé tělesné nedostatky, vady jako např. akné, atopický ekzém, lupy, lupénku, další dermatitidy, křečové žíly, obličejové malformace a další tělesné vady. Hodně lidí se na tyto lidi dívá ihned s odporem. Neměli bychom ostatní lidi posuzovat podle vzhledu.

Stejný problém může být i s jinou barvou kůže, s jinou národností, etnikem, atd. Nemůžeme se k lidem obracet zády jenom proto, že jsou jiní.
Žena v klobouku, krásná žena, vzhled.

Občas se také stává, že hodnotíme cizí děti, koukáme na jejich vzhled, hovoříme o něm. Hodnotíme, zda je dítě tlusté nebo hubené, zda je hezké nebo ošklivé. To je úplně strašné, nevychované a nevhodné.

Měli bychom se naučit být více tolerantní a otevřenější. Je potřeba přestat lidi soudit podle vzhledu, uvědomit si, že každý jsme jiný, každý jsme originál a všichni jsme lidské bytosti. Měli bychom se k sobě chovat s úctou, respektem a ohledem.