Role řemesel v dnešní době

Moderní společnost vidí elitu národa v oblecích a v kanceláři. Rodiče vychovávají své děti s touho, že z nich jednoho dne budou úspěšní právníci, docenti nebo manažeři. Takto si pro ně představují jejich ideální budoucnost. Je to vcelku pochopitelné. Dnešní doba klade vysoké nároky a tyto pracovní pozice jsou dobře placené. Nejen díky tomu jsou vysoké školy plné k prasknutí a učiliště jsou plné prázdných lavic.
hrnčířský kruh
Když se na to podíváme z historického hlediska, zjistíme, že dříve to bylo naopak. Byla čest zajít k mistru kováři a nechat si u něj okovat koně. Byli bráni jakožto umělci svého oboru. Dnes se setkáváme s názorem, že na takováto povolaní by měly chodit děti, kterým se ve škole příliš nedaří. Jako by se snad nedala spojit zručnost s inteligencí. Vždyť to by byla ideální kombinace!
Právě díky těmto názorům chodí na řemeslné obory opravdu málo lidí. Všichni chtějí dosáhnout něčeho „lepšího“, mířit výš. A právě díky tomu se do stáváme do situace, kdy řemeslné práce stojí víc než kdy dřív. Takže ten finanční důvod, proč být manažerem se pomalu ale jistě vytrácí. Další věcí je, že je řemeslníků tak neskutečně málo, že se na ně stojí fronty jako na banány. Sehnat v dnešní době kvalitního řemeslníka s přiměřenou hodinovou sazbou je opravdová výzva.
Možná právě tato situace nás donutí si jich zase mnohem více vážit. Řekněme si to na rovinu, málokdo z nás by si například sám postavil dům. Řemesla neodmyslitelně ovlivňují život každého z nás. Je fajn znát plno manažerů, ale ti vám váš vysněný dům nepostaví. Bylo by fér všechna povolání uznávat stejnou mírou. Nehovořím o snižování úcty k lidem pracujícím v kancelářích, ale pohled na řemeslníky by se měl rozhodně změnit.
nářadí na stole
Poslední dobou se ale začíná objevovat takový zajímavý trend. Lidé s vysokoškolským titulem si dodělávají výuční listy a zajišťují si tak dostatek pracovních příležitostí. Trh s řemeslníky je velmi nenasycen, a tak toho mnozí využívají. Možná se tedy situace začíná pomalu ale jistě obracet a brzy tu bude plno obkladačů s magisterským vzděláním. Vždyť co by bylo hezčího, než kdyby si právník postavil svou kancelář sám.