Přesčasové hodiny

Jak je to s přesčasy? Jsou dva způsoby řešení přesčasů. První je ten, že si zaměstnanec přesčasové hodiny vybere prostřednictvím hodin. To znamená formou náhradního volna. Někdy je to pro zaměstnance příjemné. Například, pokud mají málo dovolené, tak se prostě hodí využít náhradního volna. Také na různé vyřizování po úřadech lze využít přesčasových hodin. Především je tento způsob výhodný především pro zaměstnance. Funguje princip, když je práce, pracuj navíc, když není, tak si jdi domů. Jenomže to není pro zaměstnance výhodné.
peníze v růstu

Náhradní volno se sice čas od času hodí, ale většina zaměstnanců má zájem o druhý způsob řešení přesčasových hodin a tím je proplacení přesčasových hodin. Když už zaměstnanec vyžaduje práci navíc, ať ji také proplatí, tento způsob je motivační. Nevýhodou pro zaměstnavatele a výhodou pro zaměstnance je, že proplacení přesčasů je s 25%ním příplatkem, za určitých okolností dokonce s 50%ním. To se samozřejmě vyplatí. Mnozí lidé, kteří nemají příliš vysoké platy, kvitují přesčasy s nadšením právě z toho důvodu, že toto je způsob, jak si přijít k podstatně vyšším penězům. Je ovšem si třeba uvědomit, že příliš mnoho přesčasů nemá dobrý vliv na lidské zdraví.

zvětšené peníze

Zajímejte se o danou tématiku

Vždy je prospěšné se maximálně informovat například prostřednictvím článků s podobnou tématikou:

Samozřejmě ovšem tím nejlepším informátorem je Zákoník práce, případně Občanský zákoník.

Když se chystáte nastoupit do nějakého zaměstnání, zeptejte se s předstihem, jak je to s přesčasy. Personalisté tuto otázku nemají rádi, ale máte právo vědět, na čem jste a na čem budete. Dejte si pozor, aby určitý počet přesčasových hodin bez náhrady mzdy či hodin nebyl šikovně formulován v pracovní smlouvě, což by pro Vás mohlo znamenat, že práce přes čas nebude akceptovaná.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup