Na první pohled vypadá samotná procedura tak, že maséra vůbec nezatěžuje a že se jedná jen o jakousi formu vnitřní meditace s jemnými pohyby po těle klienta. Částečně to pravda je, ale musíte si uvědomit, že se každý dobrý masér musí na proceduru soustředit, aby souhra jeho pohybů přinesla kýžený výsledek. Neviditelná vnitřní síla maséra, to je ten pravý zdroj kvality, dokonalému souladu pohybu při masáži se někdy také říká „starobylá thajská masáž“, neboli Nuad Borán.
Chodidla jako brána do energetických drah
Každá thajská masáž začíná na chodidlech, tím se zprůchodňují nejvýznamnější energetické dráhy, které se pak rozvádí po dalších energetických kanálech směrem vzhůru. Ve starobylém Thajsku byly základem nauk o lidském těle energetické linie, které v těle proudí, jestliže není v některých místech tzv. blokační bod. Učení vychází z původní indické filosofie a teorie se rovněž opírá o znalost jógy. Ta stanoví, že životní energie (prána) je přijímána nejen skrze potravu, nýbrž i vdechovaným vzduchem do plic a tělesným pohybem v přirozeném harmonickém prostředí plném energie (lesy, stromy, květiny, zvířata). Energetické dráhy v těle jsou ale neviditelné a nelze je dokazovat z hlediska hmoty (anatomie). Jedná se o tzv. jemnohmotné duchovní tělo, které po smrti fyzického těla zůstává zachováno (duše) a nesmrtelná bytost se pak rodí v jiném těle a v podmínkách, které si sama volí. Samotné energetické tělo člověka obsahuje údajně až 72 tisíc energetických kanálů, přičemž se thajská masáž zabývá pouze těmi deseti hlavními.
Tříhodinová meditace navrací lidem zdraví a pohodu
Cílem thajských masáží je nastolit vykolejenou rovnováhu v těchto drahách, aby člověk dokázal přijímat životodárnou energii pro regeneraci orgánových systémů v těle, kam se řadí i svalstvo, kostra, klouby, zuby a kůže. Masér provádí masáž jemným stlačováním bodů, kterými tyto dráhy stimuluje a rozpouští zablokovaná místa. Životní energie (prána) pak proudí plynule a tím se postupně obnoví zdraví a s tím související pocit pohody.
Thajská masáž začíná krátkou modlitbou – meditací, jakožto prosba o navrácení zdraví pacientovi, a pak se přechází k samotné masáži. Ta trvá neobvykle dlouho, většinou 3 hodiny. Minimální doporučená doba masáže je 90 minut. Thajské masáže docela odporují našemu uspěchanému životu a tvrdí se, že všechny krátkodobé masáže nemohou člověku přinést kýžený efekt. Pro dokonalé uvolnění těla a jeho drah je třeba přece jen o něco více času, než jen dvacet minut klasické masáže, na kterou jsou lidé běžně zvyklí.