Kuželové záhlubníky ve strojírenství


Kdybychom se vás zeptali, pokud nejste vysloveně strojírenští experti, jaké nástroje se využívají pro zhotovování kruhových otvorů, zřejmě by většina z vás spontánně vyslovila výraz „vrták“. Někteří by možná ještě k vrtákům přidali výhrubníky a výstružníky, s nimiž se vyrobí otvor přesnější, aby mohl být osazen pohyblivou ojnicí či hřídelem. Tím obvykle výčet těchto nástrojů končí, i když dlužno dodat, že lze kruhový otvor vyrobit i na frézce válcovou frézou.

šroub se šroubovákem

A jak byste odpovídali, kdybyste měli za úkol najít nástroj, s nímž se zhotovují otvory pro šrouby nebo vruty s kuželovou hlavou? Samotný otvor pro provlečení kovového šroubu vyrobíte vrtákem, ale co když potřebujete, aby kuželová hlava šroubu přesně zapadla pod úroveň povrchu montovaného komponentu a byla tím pádem skrytá?

Odpovíme za vás, k této operaci jsou zapotřebí záhlubníky. Záhlubník kuželový 221628 i-nastroje.cz je speciální nástroj s břity ve tvaru kuželu, s nimiž se vytváří přesně to, co je zapotřebí k zapuštění hlavy šroubů do kovových, případně dřevěných či plastových obrobků. Jistě chápete, že jde o velmi specifický druh nástroje, který není v povědomí lidí tak znám, jako jsou vrtáky. Zatímco vrták zakoupíte v každém hobby marketu, a to v různých průměrech, a tento nástroj znají již některé malé děti, se záhlubníky se tak často nepočítá a není to zas tak běžně rozšířená záležitost.

šrouby a matice

Ve strojírenské výrobě se však bez záhlubníků neobejdete, tam je u řady dílů zapotřebí vyrobit přesný kuželový otvor, aby šroubový spoj byl dostatečně pevný, aby dobře dosedal po celé ploše, a aby byl spolehlivý, což je důležité zejména u pohyblivých částí. Se záhlubníky se tedy počítá stejně jako s jinými nástroji, a proto jsou také běžně dostupné v prodeji ve specializovaných, úzce zaměřených kamenných prodejnách či internetových obchodech.