Ubytování v soukromí v Adršpachu vám pomůže eliminovat stres

Stres je jednou z nejvážnějších příčin většiny civilizačních chorob včetně psychických problémů. Vypjaté a konfliktní situace organismus nesmírně vyčerpávají, a pokud se mu nemůžeme zcela vyhnout, měli bychom se mu bránit alespoň odvetným opatřením – častými výlety do přírody. Pozorování přírodních krás a pohyb na čerstvém vzduchu nesmírně uklidňují a navozují pocit pohody a jednou z možností, jak načerpat vytouženou energii a prožít krásné chvíle pohody a klidu, je ubytování v soukromí v Adršpachu U studánky Adršpach.

Adršpach

Pohádková krajina na dosah ruky

Adršpašsko-teplické skály byly vyhlášeny Národní přírodní rezervací před téměř sto lety, v roce 1933, byla to jedna z prvních oblastí v té době v Československu. Chráněný přírodní výtvor se rozkládá na úctyhodně velké ploše necelých 1800 hektarů.
Jedná se o seskupení pískovcových skalních útvarů, které jsou typické pro severozápadní a severovýchodní část krajinného reliéfu naší země, na Náchodsku, Broumovsku a v Českém Švýcarsku. Tato místa kdysi tvořila v druhohorách dno oceánu a geologický materiál tu vznikal postupnou sedimentací horniny. Pískovec se pak na pevnině vlivem zvětrávání a eroze zformoval do překrásných útvarů, které můžete obdivovat jen zde.

Adršpašské skály

Teplické a Adršpašské skály jsou od sebe odděleny kaňonem zvaným Vlčí rokle. Přírodní rezervace je přístupná veřejnosti, můžete tu obdivovat desítky skalních věží, různé úzké prolákliny, brány, soutěsky, jezírka, a dokonce i vodopád.
Samotný Adršpach je upraven jako turistická atrakce, platí se zde vstupné, parkování je zajištěno na odstavném parkovišti a napříč skalním městem vede okružní turistická trasa. Většina skal je kolmých a velmi vysokých, v průměru jsou vyšší než domy v panelovém sídlišti, nejznámější vrcholky jsou pojmenovány např. Kraví hora, Bludiště, Supí skály, Čáp atd.
Mezi skalami Adršpachu vede příjemná cesta, trasa je značena zelenou značkou a měří zhruba 4 kilometry, počítejte tedy minimálně s dvouhodinovým programem. Pokud se vydáte i do Teplických skal, procházka je zde již náročnější, musíte zdolat přibližně osm set schodů, ale odměnou je pak překrásný výhled na okolní skaliska. Nejvyšší skalní útvar v Adršpachu se jmenuje Milenci, je vysoký 103 metrů. K nejpoutavějším zážitkům patří pohled na Malý a Velký vodopád, Krakonošův zub, Homoli cukru, Eliščinu věž a plavba na pramicích po hladině Skalního jezírka.