Co odhalí revize elektriky v bytě

Domníváte se, že máte v pořádku elektrické rozvody v bytě, protože u vás nedávno proběhla rekonstrukce? Pokud vám to potvrdí závěrečná revize elektriky, můžete tedy „klidně spát“, ovšem ne vždy je v domácnosti vše v pořádku, zejména co se týče jejího využívání.

Kontrola spotřebičů

Pozvat si domů elektrikáře se vyplácí i pro kontrolu spotřebičů. Každý z nich může disponovat skrytou vadou a ohrožovat vaši rodinu na životě, anebo být příčinou požáru. Kontrolují se v podstatě všechny kuchyňské spotřebiče, jako je chladnička, kávovar, rychlovarná konvice, topinkovač, mixér apod., a kontrole se podrobují i další spotřebiče v jiných místnostech, např. televizor, notebook, stolní počítač atp.

elektrikář při práci

Elektrické nářadí

Předmětem revize elektriky jsou i elektrické točivé stroje, např. cirkulárka, řetězová pila, vrtačka, úhlová bruska atd. Tyto stroje mohou mít poškozené vinutí, poškozenou přívodní šňůru, a to jsou pak situace, které mohou být příčinou požáru nebo smrtelného úrazu.

revizní elektrikář

Externí kabeláž

Velkým problémem v domácnostech jsou prodlužovací kabely. Ačkoliv se prodávají certifikované a naprosto bezpečné, v některých domácnostech se k nim lidé chovají přímo macešsky a mohou je při manipulaci natolik poškodit, že se stanou nebezpečnými a život ohrožujícími. Prodlužovací šňůry lze snadno kamkoli skřípnout, při natahování v prostoru ohnout do ostrého úhlu a při tom může docházet k popraskání izolace a obnažení vodičů. Nebezpečí tkví hlavně v tom, že se holého vodiče můžete dotknout, anebo tu dojde ke zkratu a k zažehnutí elektrického oblouku a plamenu, který se rozšíří do okolního prostředí na hořlavé předměty. Velmi nebezpečné je zejména mít prodlužovací šňůry pod stolem, kde se jich dotýkáte bosou nohou. Pot na bosých chodidlech je totiž slaný a tato slaná vlhkost je velmi dobrým vodičem elektrického proudu.