Jak si spočítáte čistou mzdu

Splnilo se vám vaše přání, a právě jste prošli výběrovým řízení a bylo vám řečeno, že vás berou pod svá ochranná křídla a stáváte se platným členem týmu! Jste neskutečně rádi, a i když vám personalista sdělil, jaká bude vaše základní hrubá mzda včetně příplatků a pravidelných odměn, bylo vám hloupé se zeptat, kolik vlastně dostanete „na ruku“. A jak si tedy přilepšíte v rodinném rozpočtu a s jakými platbami navíc můžete počítat tak, že váš rodinný rozpočet nezkolabuje.

radost práce

Nemějte obavy, s námi se tuto informaci dozvíte, než stačíte říct švec! Navštivte naši kalkulačku čisté mzdy, kde po zadání údaje celková hrubá mzda a následujících údajů, zda jste:

  • Muž či žena (neobávejte se diskriminačního rozdílu ve mzdě ohledně pohlaví – to je vyžadováno čistě z jazykovědných důvodů).
  • Student.
  • Osoba zdravotně tělesně postižená s průvodcem.
  • Pobíráte invalidní důchod prvního, druhého anebo třetího stupně.
  • Kolik vyživujete dětí v domácnosti – uvedete počet.
  • Pokud je některé ze společně posuzovaných dětí ZTP/P – uvedete počet dětí.

děti malé

A pak již postačuje jeden jediný klik na modré tlačítko s p o č í t a t a máte po starostech. A rázem vidíte, kolik činí vaše čistá mzda měsíční i roční, kolik odvedete státu na pojistném na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, jaká je výše ostatních slev a zvýhodnění, u nichž jste zadali potřebný údaj.

Pro vaši informaci kalkulačka při počítání mzdy uvádí i povinné pojištění, které je za zaměstnance povinen platit zaměstnavatel. Co to znamená? Znamená to, že vy stojíte svého chlebodárce nejen celkovou hrubou mzdu, ale je nutno k tomu připočítat i povinné pojištění zaměstnavatele (zdravotní a sociální pojištění).

Zaměstnavatel odvádí státu mnohem více na pojistném než samotný pracovník. To je spíše pro vaši informaci. Někdy zaměstnavatelé uvádějí toto „jejich pojistné“ i na výplatních páskách a pak zaměstnanci vidí, kolik peněz j d e do státní kasy.