Raw produkty a potraviny

V překladu slova „Raw food“ se ukrývá pojem syrová, nebo též živá strava. Jde o potraviny, které nepodléhají vysoké teplotě vaření, nebo jiné kulinářské úpravě, při které dojde k zahřátí jídla na vyšší teplotu. Vychází se tedy z toho, že při vyšších teplotách, nad 42 °C dojde ke snížení obsahu důležitých živin v potravině a to znamená, že má tato tepelně upravená potravina výrazně nižší výživovou hodnotu než v syrovém stavu. Proto v Raw jídelníčku téměř nenajdeme žádný vařený pokrm a pokud ano, tak se jedná pouze o mírné ohřátí. Lidé, kteří vyznávají tento způsob „syrového“ stravování bývají často nazýváni jako vitariáni.
příprava salátu.jpg

O jaké potraviny se nejčastěji jedná?

Mluvíme o ovoci, zelenině, nejrůznějších druhů ořechů, salátů, semínek a také sušených plodů. Jídelníček je tedy složen pouze z rostlinné potravy, bez tepelné úpravy a s vhodnou kombinací jídel. Mnoho vitariánů se zaměřuje na konzumaci pouze jednoho druhu ovoce před strávením. Je to z důvodu toho, že zastávají myšlenku správného a postupného trávení jednotlivých složek potravy zvlášť. Většinou tedy nikdy nekombinují ovoce a zeleninu, nebo ovoce s různým druhem ořechů.

Které potraviny se nekonzumují?

Všechny živočišné produkty. Musíte se tedy obejít bez masa, mléka, sýrů a ostatních mléčných výrobků a živočišných tuků. Jak již bylo zmíněno, vitariáni se ubírají pouze rostlinnou cestou. Není proto divu, že většina vitariánů jsou zároveň i vegani.
malina, borůvka a smoothies.jpg

Pokrmy, na kterých si pochutnáte?

· Hlavní jídla

Vyzkoušet můžete černou rýži s jarní cibulkou, nebo špagety na různý způsob – špagety z řepy s bazalkovým dipem, cuketové špagety, nebo mrkvové špagety

· Dezerty

Z Raw dortů a koláčů si můžete pochutnat na čoko-kokosovém dortu, jahodovém dortu, mangovém cheesecake, nebo pekanovém koláči

· Svačiny

Nejrůznější druhy kaše – čokoládová, mangová, hrušková, nebo proteinová vanilková kaše

Vyzkoušet můžete také dýňové lívance, banánové rolky s čokoládou, nebo čokoládový a kokosový chia pudink


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup